• Pierwsze wzmianki o Szkole Podstawowej w Gumowie pochodzą z 1914 r. Jej założycielem był prawdopodobnie dezerter z niemieckiej armii o nazwisku Głucz. Powstała wówczas płatna szkoła nauki początkowej w zakresie czterech klas. Dzieci uczyły się w systemie  dwuzmianowym, większość tylko w okresie zimowym. Głucz pracował do ok. 1920 roku.

Uczniowie  szkoły mieszczącej się w domu p. Kilianowiczów wraz z kierownikiem - Janiną Talarowską (pośrodku) oraz nauczycielami (od lewej) Zofią Wrońską(Sikorską), Wacławem Humięckim, Bogusławem Kozłowskim - rok szkolny 1952/53

Pierwszym lokum zorganizowanej szkoły był dom p. Kołakowskiego. Uczyło w niej czworo nauczycieli: p. Morawska, p. Smoliński, p. Kwiatkowska i p. Gadomska. Około 1923 r. grono pedagogiczne powiększyło się o rodzeństwo Ostrowskich, którzy pracowali w szkole do 1939 r. Jan Ostrowski pełnił funkcję kierownika placówki.

Do roku 1939 siedzibą szkoły były prywatne domy mieszkańców wsi m.in. mieszkania Państwa Kołakowskich, Mączewskich, Ptaszczyńskich, Zmudczyńskich, Kraszewskich, Chojnowskich i Żabowskich.

W czasie okupacji zorganizowane zostało tajne nauczanie, głównie za sprawą ofiarnego małżeństwa Leopolda i Marii Stiasnych z Ciechanowa, którzy znaleźli w Gumowie schronienie.

Rok 1953 - Uczniowie szkoły z nauczycielami-H. Górecką (z lewej), Z. Sikorską (z prawej) oraz Wacławem Humięckim (u góry)

Uczniowie szkoły mieszczącej się w domu p. Mochol wraz z kierownikiem                          K. Marciniakiem oraz nauczycielami - Z. Sikorską i  E. Marciniak - rok 1954

Uczniowie szkoły w roku 1954

W pierwszych dniach po wyzwoleniu, w styczniu 1945 r., przy czynnym współudziale mieszkańców wsi szkołę na nowo organizuje p. Halina Żabowska. Powstaje ona w domu Jana Mochola i liczy pięć oddziałów. Do jej obwodu na podstawie prawnego orzeczenia włączono następujące miejscowości: Gumowo, Rykaczewo, Rutki Głowice i Rutki Krupy.

W r. szk. 1948/49 w struktury szkoły wprowadza się klasę szóstą, a w r. 1949/50 klasę siódmą. Pracuje w niej troje nauczycieli. W 1952 roku szkoła otrzymuje czwarty etat i realizuje program siedmioklasowej szkoły podstawowej.

Kolejnymi kierownikami szkoły począwszy od 1945 r. są:

• p. Halina Żabowska
        • p. Shenk
        • p. Milewska
        • p. Janina Talarowska
        • p. Karol Marciniak (od dnia 1.X.1954 r.)

Warunki lokalowe szkoły były bardzo trudne. Od 1954 r. do 1958 r. mieściła się ona w trzech budynkach. Jedna sala lekcyjna  znajdowała się w domu Jana Mochola, druga Zygmunta Klijanowicza, a dwie pozostałe w domu Wiktora Żabowskiego. Odległość między budynkami wynosiła ok. 150 m.

Starania o budowę szkoły rozpoczął w 1954 r. przy czynnym udziale lokalnej społeczności p. Karol Marciniak. Po dwóch latach starań budynek szkoły znalazł się w planie inwestycyjnym gminy.  Do budowy, jesienią 1957 r., przystąpiło Przedsiębiorstwo Budowlane w Ciechanowie, a pod koniec sierpnia 1958 r. budynek został oddany do użytku. Od roku 1954 pracowało w niej czworo nauczycieli:

1.   p. K. Marciniak – kierownik szkoły

2.   p. E. Marciniak

3.   p. H. Górecka

4.   p. Z. Wrońska (Sikorska)

Występy uczniów Szkoły Podstawowej w Gumowie w latach 70-tych  - w tle drewniany barak straży pożarnej

Dyrektor szkoły p. K. Marciniak wraz z nauczycielami (od lewej dół) - p. H. Stefańska, p. Z. Sikorska, p. I. Marciniak, (od lewej góra) - p. T. Grzywińska, p. Z. Mosakowska, p.         E. Marciniak - rok szkolny 1980/81

W roku szkolnym 1963/64 do szkoły uczęszczało 142 uczniów. Zatrudniony został także piąty nauczyciel p. T. Fabisiewicz. W 1966/67 w wyniku przeprowadzonej reformy szkolnictwa w struktury placówki włączono  klasę ósmą. W roku szkolnym 1968/69 rada pedagogiczna liczyła już dziewięcioro nauczycieli,  zaś w roku szkolnym 1987/88 - 11 osób, w tym dwoje nauczycieli emerytowanych, pracujących na pół etatu – p. Karol Marciniak i p. Zofia Sikorska. Stanowisko dyrektora po odejściu K. Marciniaka objął w roku szkolnym 1986/87 p. Wiesław Olszewski i pracował do 1990 roku.

W roku szkolnym 1991/92 stanowisko dyrektora objął p. E. Rudnicki.

W roku 1997 przystąpiono do  rozbudowy  i modernizacji  budynku szkoły.

Rok szkolny 1997/98 w związku z pracami remontowymi rozpoczął się nietypowo, bo 22 września. Powstał  piętrowy, nowoczesny budynek z przestronnymi salami. Dwie szatnie, łazienki na parterze i na piętrze, oddzielny lokal dla przedszkolaków, biblioteka i świetlica – to efekt podjętych prac.

Pan E. Rudnicki funkcję dyrektora sprawował do 2010 r. W okresie  jego kadencji nastąpiło:

• Skomputeryzowanie szkoły,
        • Wyposażenie sal w nowoczesne pomoce dydaktyczne,
        • Wprowadzenie nauczania języków obcych,
        • Zagospodarowanie terenu wokół szkoły z wytyczeniem boiska utwardzonego i trawiastego

Rok szkolny 1999/2000 to rok wprowadzenia kolejnej reformy oświaty, w wyniku której utworzono publiczne gimnazjum. Budynek został powiększony o część przeznaczoną dla uczniów III etapu edukacyjnego oraz o nowoczesną salę gimnastyczną, z której korzysta młodzież obu szkół.

Od roku 2010 do czerwca 2019 roku funkcję dyrektora szkoły sprawowała pani Hanna Pniewska.

Od września 2019 roku nową dyrektorką szkoły jest pani Iwona Sapkowska.

Źródła:

Kroniki Szkoły Podstawowej w Gumowie