• Kilka rad dla rodziców jak zmotywować dziecko do nauki.

        1. Pokaż dziecku pozytywny cel  przed rozpoczęciem odrabiania pracy domowej. Rodzic umawia się z dzieckiem, że od 16.00 do 17.30 odrabiamy lekcje. Jeżeli dziecko skończy o 17.30 to cały wolny czas po tej godzinie jest przeznaczony na jego przyjemności: wyjście na dwór, gra na tablecie (ustalony wcześniej czas grania), oglądanie bajek, gra  piłkę. Jeśli uda mu się skończyć np. o 17.15 informujemy dziecko, że wspaniale się spisało i odrobiło lekcje przed czasem.

        2. Podziel pracę na małe odcinki. Każde dziecko ma inny czas koncentracji i skupiania uwagi na zadaniu. Dzielisz pracę na odcinki np. 10 minutowe, bo tyle koncentruje się twoje dziecko. Jeśli w ciągu tych 10 minut dziecko rozprasza się, sygnalizujesz np. zastukaniem w stół, że wraca do zadania (bez słów). Po 10 minutach robicie przerwę (1- 2minuty) wtedy dziecko może iść się napić, porozmawiać o tym co się wydarzyło w szkole, poskakać. Po przerwie znów mówimy do dziecka: kolejne 10 minut pracy, spinasz się, robisz i znów przerwa. Dobrym pomysłem jest używanie stopera lub minutnika. Dzieci lubią takie wyzwania czasowe.

        Jeśli dziecko wykona szybciej pracę , przed czasem to sprawdź i pochwal je, że zrobiło to np. w 4 minuty. Będzie miało satysfakcję.

        3. Dotrzymuj słowa. Jeśli do umówionej godziny czyli do 17.30 nie udało się wszystkiego odrobić (bo dziecko jednak często się rozpraszało, wygłupiało) wtedy mówię do dziecka: zostało Ci jeszcze jedno zadanie, chcesz je zrobić, czy chcesz iść się bawić. Wybór należy do dziecka (samodzielna decyzja uczy odpowiedzialności). Jeśli powie, że chce się bawić to pozwól mu na to. Gdy pójdzie do szkoły jeden raz  bez odrobionego zadania, nic się nie stanie. Najważniejsze, że ty rodzicu dotrzymałeś słowa a dziecko i tak poniesie konsekwencje w postaci oceny.

        4. Jeśli rodzic ma dylemat: dziecko chce grać w ulubioną grę a my chcemy żeby odrobiło lekcje, dobrze jest pamiętać o sposobie prowadzenia rozmowy, który szanuje autonomię dziecka ( dziecko lubi decydować o sobie) a nie lubi gdy rodzic narzuca i zmusza:

        - Pokaż swoje stanowisko odwołując się do faktu. Mówisz do dziecka: chcesz grać pomimo, że masz nie odrobione lekcje.

        - Powiedz dziecku o swoich emocjach w związku z tą trudną sytuacją np: czuję …………………………., ponieważ wolisz grać niż odrobić lekcje. Niepokoi mnie to ponieważ …………………………………………. Powiedz dziecku jakie mogą być następstwa takiego postępowania.

        - Teraz następuje cisza. Rodzic czeka tak długo ,aż dziecko zdecyduje jak rozwiązać ten dylemat. W ten sposób szanujemy potrzebę niezależności dziecka  i decydowania o sobie.

        - Dopiero teraz poinformuj dziecko, że służysz pomocą ( nie wyręczaniem). Dziecko może pytać o wszystko, jeśli ma wątpliwości jak zrobić zadanie domowe.

    • Kontakty

    • Logowanie