• TO NASZ DZIEŃ! DZIEŃ DZIECKA

        • Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był i dla naszych przedszkolaków. Tego dnia dzieci zostały zaproszone do biblioteki szkolnej. Zaczęło się tajemniczo, gdyż członkowie szkolnego koła teatralnego przygotowali dla nich atrakcję w postaci zabawnego przedstawienia pt. „Jaś i Małgosia”. Dzieci bawiły się wspaniale, na widowni często dało się słyszeć śmiech. Jak przystało na Dzień Dziecka – nie zabrakło słodkich prezentów.

        • Mały programista

        • Od miesiąca listopada w bibliotece odbywają się dodatkowe zajęcia w formie koła informatycznego „Mały Programista”, są to zajęcia z podstaw programowania. Odbywają się raz w tygodniu - w środę o godzinie 11.50. Uczestniczy w nich 10 uczniów z klasy Ia i Ib.

          Czym jest programowanie? Programowanie to sprawienie, żeby komputer robił to co my zechcemy. Nie ma wątpliwości, że ucząc się programowania dzieci spędzają czas w sposób wartościowy i rozwijający. Uczenie się programowania to nie tyle nabywanie umiejętności czysto technicznych ile dbanie o swój wszechstronny rozwój. Nauka programowania poprzez wybrane gry, zabawy, komputerowe symulacje i wizualne programowanie kształci wiele potrzebnych i  przydatnych umiejętności - rozwija kreatywność, pomysłowość, logiczne myślenie, dbałość o szczegóły, uczy współpracy w grupie, jest przygotowaniem do realizacji pełnego procesu rozwiązywania problemów.

          Programowanie staje się dziś ważnym trendem w edukacji na wszystkich poziomach kształcenia. Aby jednak młodzi ludzie z powodzeniem kodowali, powinniśmy zacząć uczyć krytycznego myślenia i kombinowania (w pozytywnym znaczeniu) jak najwcześniej.

          Pierwsze zajęcia zaczęliśmy oczywiście od „kodowania na dywanie” czyli od gier i zabaw, które rozwijają ogólne umiejętności dzieci. Niektóre z nich wcale nie potrzebują użycia komputera. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że rozwiązywanie zagadek typu Sudoku, czy innych zadań logicznych np. szukanie drogi w labiryncie, to rozwiązywanie prawdziwych problemów programistycznych. W okresie przygotowawczym będziemy wykorzystywać także dostępne w Internecie liczne gry wspierające rozwój myślenia, przygotowujące do właściwego programowania.

        • Poranek z poezją

        • Po co dinozaurom ogony?
          Który z dinozaurów jest największy?
          Z jakiego powodu dinozaury wyginęły?

          Na te i wiele, wiele innych pytań szukały odpowiedzi przedszkolaki podczas spotkania czytelniczego "Poranek z poezją".

          Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem oglądały ilustracje i słuchały ciekawostek o dinozaurach. Oglądając prezentację multimedialną poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały te zwierzęta. Następnie wykonywały zadania z różnych dziedzin, rozwiązywały zagadki, układały „Dino-puzzle” oraz malowały kredkami kolorowanki przedstawiające dinozaury. Nie zabrakło także zabaw przy odgłosach dochodzących z jurajskiego parku. Po aktywności muzyczno-ruchowej nadszedł czas na dinozaurowe zadania matematyczne - "Liczbowe grzbiety". Serce przedszkolaków podbił jednak Dinuś, dinozaur wspólnie wykonany z balona.

      • Z wizytą w Domu Pomocy Społecznej

      • 26 lutego 2019 r. uczniowie ze szkolnego koła teatralnego odwiedzili pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Krubinie. Podczas spotkania z mieszkańcami Domu, szkolny zespół teatralny przedstawił baśń muzyczną "Jaś i Małgosia". Młodzi aktorzy wcielili się w role bohaterów znanej baśni i w nietypowy, humorystyczny sposób przedstawili widzom losy rodzeństwa.

        Po części artystycznej, podsumowanej gromkimi brawami ze strony widowni, uczniowie wręczyli pensjonariuszom słodkie upominki. Mieszkańcy Domu z wielką życzliwością przyjęli uczniów, co z pewnością sprawi, że ten dzień pozostanie na długo w pamięci gospodarzy i młodych artystów, a sam wyjazd będzie dla uczniów prawdziwą lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka. Mali wykonawcy wraz z opiekunami zostali zaproszeni do kolejnych odwiedzin.

        • Randka w ciemno z książką

        • Walentynki to świetna okazja do zakochania się w czytaniu, bo książka to świetny kompan na długie zimowe wieczory, bezsenne noce, wypady urlopowe i wspólny odpoczynek.

          14 lutego 2019 r. w naszej bibliotece szkolnej serduszkowy nastrój udzielał się przez cały dzień. Wszystko to za sprawą nietypowej akcji czytelniczej "Randka w ciemno z książką". Młodzi czytelnicy mieli po raz pierwszy okazję wypożyczyć książkę w ciemno (w tym celu zostały wcześniej specjalnie przygotowane i opakowane wybrane egzemplarze). Celem akcji była popularyzacja czytelnictwa wśród społeczności szkolnej oraz zachęcenie czytelników do zapoznania się z mniej popularną literaturą. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów, wszystkie przygotowane książki zostały wypożyczone. Mam nadzieję, że będą miłymi niespodziankami dla uczniów i zostaną przez nich przeczytane.

          W bibliotece odbyły się także konkursy - Walentynkowy Quiz – Najsłynniejsze literackie pary oraz zagadki dla najmłodszch – Kto kogo kocha/Kto kogo lubi?, łamogłówki walentynkowe oraz samodzielne wykonanie, dekorowanie kartek walentynkowych.

      • Spotkanie wigilijne

      • 18 grudnia 2018 r. grupa uczniów ze szkolnego koła teatralnego pod opieką nauczycielek spotkała się z dziećmi niepełnosprawnymi ze Stowarzyszenia "Tęczowy świat". To wyjątkowa okazja, aby być razem, bawić się i rozwijać swoje umiejętności artystyczne podczas spotkania wigilijnego.

        Inscenizacja baśni "Jaś i Małgosia" okazała się miłą niespodzianą dla dzieci, a wspaniała zabawa, kontakt z innymi ukształtowały uczucie sympatii, życzliwości i wyzwoliły właściwe postawy społeczne.

        Planujemy kolejne spotkanie z dziećmi ze Stowarzyszenia – już 21 marca.

        • Poranek z poezją

        • Stoi bałwan w kapeluszu
          Nic nie słyszy, nie ma uszu
          Oczka z węgla patrzą krzywo
          Staś ulepił takie dziwo…

          W grudniowy poranek przedszkolaki odwiedził Mikołaj w towarzystwie Bałwanka i Śnieżynki. Dziewczynki z koła teatralnego wprowadziły dzieci w świat zimy. Przygotowane zagadki pozwoliły dzieciom poznać symbole charakterystyczne dla zimy. Najmłodsi dowiedzieli się, że żywiołem jest woda i lód, kolorem zimy jest biały, a dźwięk to dzwonki. Zdradzili nam, że uwielbiają tę porę roku ze względu na puszysty śnieg spadający z nieba, z którego można lepić bałwana, zjeżdżać na sankach i nartach z górki. Podczas zajęć dzieci uczyły się wierszyka oraz tworzyły zbiory przedmiotów związanych z zimą. Ćwiczyły zakładanie na siebie kurtki i butów zimowych, szalika, rękawiczek oraz czapki. Przedszkolaki pakowały również prezenty dla Mikołaja oraz rozwijały sprawność manualną – ozdabiały bombki. Przy zabawie muzycznej „Arabi” rozwijały wrażliwość muzyczną, ćwiczyły rytmiczne klaskanie, ilustrowanie piosenki ruchem. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd.

        • Konkurs recytatorski

        • 28 listopada 2018 r. w naszej szkole w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się konkurs recytatorski poezji patriotycznej. Każdą klasę reprezentowało dwoje uczniów, którzy recytowali wiersze związane z tematyka konkursu. Jury w składzie:
          pani Ewa Stangrodzka – ciechanowska poetka
          pani Izabela Koba-Mierzejewska - dziennikarka z Tygodnika Ciechanowskiego
          pani Wioletta Gałązka – pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie
          wyłoniło zwycięzców, oceniając dobór wiersza do tematyki konkursu, interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny.

          W kategorii klas I-III laureatami zostali:

          I miejsce - Anna Kędzierska kl. II

          II miejsce - Julia Pawłowska kl. III

          III miejsce - Filip Pawlak kl. Ib

          wyróżnienie - Maja Tokarska kl. Ib

          W kategorii klas IV-VIII nagrody przyznano:

          I miejsce - Piotr Wernicki kl. VII

          II miejsce - Anna Świniarska kl. Va

          III miejsce - Marlena Palińska kl. VII

          wyróżnienia - Martyna Ptaszczyńska kl. Va, Maja Borowska kl. Vb.

          Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe, pozostali uczestnicy dyplomy. Niespodzianką od organizatorów konkursu był tort w barwach narodowych dla uczestników oraz zaproszonych gości. Zwycięzcom składamy serdeczne gratulacje!

        • Spotkanie z bajką

        • 21 listopada 2018 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie dla uczniów klas I-III z pisarzem, rzeźbiarzem panem Waldemarem Mazińskim oraz rysownikiem Rafałem Kado.

          Autorzy zaprezentowali dzieciom bajkę "Polska Nasza". Młodzi czytelnicy z ogromnym zainteresowaniem słuchali historii Polski przedstawionej bajkowym rymem oraz barwnymi ilustracjami. Pan Rafał Kado przybliżył uczniom proces powstawania rysunkowych postaci, a następnie uczniowie instruowani przez ilustratora uczyli się rysować orła.

          Wielką pasją oprócz pisania dla pana Waldemara jest rzeźbienie w drewnie, opowiedział o swojej pasji oraz zaprezentował swoje rzeźby. Na tym nie koniec było niespodzianek. Dopełnieniem sympatycznego spotkania była muzyczna niespodziana w postaci znanych utworów ludowych granych na organkach ustnych przez naszego gościa. Najwięcej emocji wzbudziło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego przy akompaniamencie dźwięku organek.

          Nasi goście to też twórcy bajek m.in. „Dzieci Marcela”, „Przyjaciel Wiatr”, „Liczydełko” i „Leśni przyjaciele” i właśnie te książki podarowane w prezencie na pamiątkę spotkania były dla dzieci dużą niespodzianką i radością.

          Pod koniec spotkania przybyli kolejni, mili goście Pluszowy Miś, Czerwony Kapturek z mamą. Z okazji zbliżającego się Święta Pluszowego Misia dla najmłodszych dzieci z przedszkola czekało wiele niespodzianek, zagadki, wspólny śpiew i zabawy, a pan Rafał Kado nauczył dzieci narysować misia.

          Był to wspaniały, radosny dzień, obfitujący w wiele miłych niespodzianek, szkoda tylko, że tak szybko się skończył.

      • Poranek z poezją

      • Od miesiąca listopada, raz w miesiącu, odbywają się spotkania w ramach projektu „Cała Polska czyta dzieciom” pt. „Poranek z poezją”. Uczestnicy koła teatralnego pod opieką nauczyciela bibliotekarza odwiedzają dzieci z oddziałów przedszkolnych, aby zaprezentować wiersze znanych polskich poetów. Ich tematyka odpowiada aktualnej porze roku. Była recytacja grupowa, indywidualna, tańce i śpiew, inscenizacja oraz zabawy plastyczne. Wszystkie przedszkolaki zasłużyły na ogromne brawa.

        Podczas kolejnego spotkania uczennice zaprezentują dzieciom „Mikołajkowe” zagadki i wiersze.

        • Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

        • W ramach obchodów stulecia Niepodległości, biblioteka szkolna przystąpiła do udziału w akcji czytelniczej "Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy" organizowanej przez Lustro Biblioteki.

          Celem kampanii była edukacja historyczna młodego pokolenia, popularyzacja historii Polski i wydarzeń związanych z drugą wojną światową, upamiętnienie stulecia odzyskania niepodległości oraz promocja czytelnictwa.

          W jej ramach zorganizowane zostały warsztaty historyczno - literacko - plastyczne na podstawie książki "Mirabelka" Cezarego Harasimowicza. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy III, IV a i IV b oraz dzieci z grupy 5-6 latków. Dzieci poznały historię tytułowej bohaterki – drzewka rosnącego na warszawskich Nalewkach. Mirabelka przetrwała wojnę, getto, zagładę, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała do naszych czasów. Ścięto ją podczas budowy apartamentowca. Na szczęście pestki drzewka zawędrowały z dawnym mieszkańcem Nalewek aż do Waszyngtonu, skąd powróciły do wolnej Warszawy. Warsztaty rozpoczęły się od stworzenia wielu definicji miłości. Każde z dzieci powiedziało czym jest dla niego miłość, a wszystkie odpowiedzi zostały zapisane na papierowych sercach, a następnie przypięte do drzewa tworząc "drzewko miłości". Dzieci obejrzały również film, w którym autor książki opowiada historię drzewka. Uczniowie "zmierzyli się" także z testem sprawdzającym znajomość lektury oraz wykonali prace plastyczne nawiązujące do tematyki "Mirabelki". Przyszedł także czas na trudne tematy - rozmowa o tym czym jest wojna, okupacja, getto, godzina policyjna, a także powstanie. Na ostatnich zajęciach dzieci wykonały jedno duże mirabelkowe drzewko pamięci, które będzie "rosło" w bibliotece i przypominało wszystkim dawne, trudne i bolesne czasy. Dzieci z grupy przedszkolnej poznały znaczenie niepodległości dzięki grze edukacyjnej "Droga do niepodległości", wykonanej przez uczennice klasy 3 gimnazjum podczas zajęć bibliotecznych. Dopełnieniem warsztatów była praca plastyczna uczniów klasy IV b – „Polska w kolorze biało-czerwonym”.

          Spotkania te zabrały uczestników warsztatów w niesamowitą podróż po kartach historii, wspólnie doszli do wniosku, że historia opowiedziana z perspektywy drzewa wydaje się jeszcze ciekawsza, a wojna to przerażający czas, pełen bólu, cierpienia i wielkiej miłości do ojczyzny.

        • Ciechanowska Jesień Poezji

        • W ramach XXIII obchodów Ciechanowskiej Jesieni Poezji - 10 października 2018 r. odbyło się w bibliotece spotkanie z młodzieżą klas 5-8 oraz gimnazjum spotkanie z ciechanowską dziennikarką i poetką panią Ewą Stangrodzką. Uczniowie mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z polską literaturą współczesną. Poetka czytała swoje wiersze z najnowszego tomiku „Siedem łez”, wydanego w 2009 roku. To piękne utwory, pisane w różnych chwilach życia i na różne okazje. Nasza koleżanka Natalka Muczyńska z ogromną radością zgłosiła się do przeczytania kilku wierszy poetki. Została bardzo ciepło nagrodzona brawami, a pani Ewa pogratulowała jej pięknej dykcji przy przekazie czytanych wierszy.

          Spotkanie uważamy za bardzo wartościowe. Poznaliśmy ciepłą i życzliwą osobę. Na pamiątkę spotkania otrzymaliśmy tomik wierszy poetki z dedykacją. Najbardziej zapamiętaliśmy słowa, które wypowiedziała o życiu i ludziach: "Życie jest piękne i trzeba to piękno dostrzegać każdego dnia oraz wierzyć, że ludzie są dobrzy".

        • W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych biblioteka Szkoły Podstawowej w Gumowie otrzymała w roku 2018 środki finansowe na zakup książek. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o nowe woluminy o wartości 15 000 zł.

          Zakup książek był konsultowany z uczniami oraz nauczycielami; uwzględniono zainteresowania uczniów oraz potrzeby edukacyjne – zakupiono książki z dużą czcionką, a także książki bez tekstu, obrazkowe - do omówienia, opowiadania, oglądania, książki łatwe w czytaniu. Część środków została wykorzystana na uzupełnienie pozycji lekturowych, zwłaszcza brakujących lektur do klasy VII i VIII oraz nowości w klasach I–III.

          Przykłady zakupionych nowości najczęściej wypożyczanych z biblioteki:

          • Nela, mała reporterka – książki z serii
          • H. Webb – książki z cyklu Zaopiekuj się mną
          • W. Widmark - książki z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai
          • A. Stelmaszyk - książki z serii Kroniki Archeo
          • Książki Grzegorza Kasdepke
          • J. Kinney. Książki z serii Dziennik Cwaniaczka
          • M. Maleszka. Książki z cyklu Magiczne drzewo
          • L. Pichoń Tomek Łebski – książki z serii
          • J. Dashner Wiedźmin – książki z serii
          • J. Flanaga – Zwiadowcy – książki z serii

          W czasie realizacji programu zorganizowano:
          Wydarzenia promujące czytelnictwo z udziałem uczniów:

          • Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych:
          • - konkurs na plakat promujący książki i czytelnictwo
            - zabawy czytelnicze w bibliotece; tworzenie haseł promujących bibliotekę szkolną, głośne czytanie książek w klasach
            - artykuły na stronie internetowej biblioteki i szkoły - zdjęcia prac plastycznych uczniów; informacje o podjętych działaniach

          • Poczytaj mi Kolego – Spotkania z książką – przedstawiciele koła teatralnego czytali wybrane przez siebie książki młodszym kolegom w przedszkolu.
          • Wdrożenie innowacji czytelniczej „Czytanie motywacją do rozwoju uzdolnień”
          • Światowy Dzień Pluszowego misia- impreza czytelnicza
          • Konkurs plastyczny – „Mamo, Tato zróbmy misia”
          • Dzień Postaci z Bajek
          • Projekt edukacyjny w klasie 3b – „Z Pyzą zwiedzamy kraje Europy”
          • Spotkania autorskie – Ciechanowska Jesień Poezji; spotkanie z pisarzem Witoldem Golubskim
          • Rozwijanie zainteresowań uczniów - zajęcia teatralne
          • Wyjazdy na spektakle teatralne
          • Konkurs recytatorski „Wiosna w poezji”
          • Książka pod choinkę - kiermasz taniej książki
          • Konkurs czytelniczy „Wieża czytelnicza”

          Wzbogacenie biblioteki o ciekawe książki spowodowało wyraźnie zauważalne zwiększenie zainteresowania biblioteką i książką. Nowości zakupione do biblioteki to atrakcyjne książki, a ciekawie doposażony księgozbiór pozwala uczniom miło spędzać czas na przerwach, dostarcza radosnych emocji, wielu wrażeń i rozbudza zainteresowania. Zwiększyła się w bibliotece obecność rodziców dzieci młodszych. Wyraźnie wzrosła ilość uczniów korzystających z biblioteki oraz ilość wypożyczeń.

    • Galeria zdjęć

        brak danych
    • Kontakty

    • Logowanie