• Czytanie na trawie

        • Nasza szkoła bardzo aktywnie uczestniczy w programie "Cała  Polska  Czyta  Dzieciom". Jest to akcja ogólnopolska, której celem głównym jest wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju dziecka poprzez rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, zapoznanie z różnorodną literaturą dziecięcą, poznawanie terminów związanych z książką, wyrabianie nawyku czytania, zamiłowania do książek oraz zachęcanie dorosłych do czytania dzieciom. W ramach akcji panie bibliotekarki zaprosiły najmłodsze dzieci do czytania w dość nietypowy sposób - "na trawie". Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali wierszy oraz fragmentów książki "Czarownica w wielkim mieście" czytanych przez panią bibliotekarkę, panią pedagog, wychowawczynię klasy Ia oraz panią dyrektor. Korzystając z tego, że dzieci mogły spotkać się w tak nietypowym miejscu, postanowiłyśmy dalej bawić się literaturą. Były zagadki słowne, układanie melodii do znanych wierszy, rozmowy na temat ulubionych książek z dzieciństwa, do których często powracamy. Zabawa ze słowem pisanym pozwoliła nie tylko zachęcić dzieci do częstszego obcowania z książką, ale również zintegrowała grupę rówieśniczą. Największą atrakcją dla dzieci było malowanie bajkowych postaci kolorową kredą na boisku.

        • Z wizytą w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chotumiu

        • 19 maja uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Chotumiu. Na początku pani bibliotekarka opowiedziała o swojej pracy, zapoznała z zasadami funkcjonowania biblioteki. Później dzieci miały czas wolny, mogły pooglądać najnowsze książki, poczytać je. Dużą radość sprawiło im oglądanie różnego rodzaju pozycji z trójwymiarowymi ilustracjami, atlasów o roślinach, zwierzętach, w tym o dinozaurach. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali zakładki do książek. Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze, za co serdecznie dziękujemy.

        • Pasowanie na czytelnika

        • Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
          który puste życie napełnia światłem,
          a puste serca wzruszeniem.


          Kornel Makuszyński

           

          Dnia 17 marca 2016 r. w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych.

          Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.

          W ramach uroczystości pierwszoklasiści obejrzeli przedstawienie pt. "Baśniowy ambaras" przygotowane przez uczniów klasy IV i V, uczestniczących w zajęciach kółka teatralnego. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając książkę, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa lektura. Pierwszoklasiści odgadywali także zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek.

          Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów i sam fakt pasowania. Aktu pasowania ogromną książką dokonała pani dyrektor Hanna Pniewska. Na koniec przyszedł czas na pierwsze wypożyczenie książki. W tym momencie radość nowych czytelników była największa. Nasi nowi czytelnicy oraz wychowawcy, jak również pani dyrektor, otrzymali własnoręcznie wykonane przez panie bibliotekarki zakładki do książki i drobne upominki oraz pamiątkowy dyplom klasowy, który będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu.

        • Wieczór w bibliotece

        • 4 marca 2016 r. uczniowie z koła teatralnego zorganizowali spotkanie teatralno - czytelnicze "Wieczór w bibliotece". Inicjatywa należała co prawda do opiekunów koła, ale program imprezy stworzyli sami uczniowie, którzy świetnie wywiązali się ze wszystkich powierzonych zadań. Dominowały zabawy związane z czytaniem i biblioteką. Dzieci doskonale bawiły się podczas różnorodnych czytelniczych konkurencji m.in zgadywały tytuły znanych książek, imiona postaci literackich, szukały na czas, ukrytych przez kolegów na bibliotecznych półkach, lektur wartych przeczytania. Najbardziej emocjonujące okazały się "Podchody z książką". Poszukiwanie zadań do wykonania i wędrówka po ciemnych, szkolnych korytarzach przy blasku latarek stanowiły nie lada wyzwanie i pochłonęły dużo energii. Na zmęczonych uczestników zabawy czekał relaksujący film wyświetlony z projektora na dużym bibliotecznym ekranie i stół pełen smakołyków. Na koniec wszyscy zgodnie wzięli się do pracy przy projekcie plastycznym pt. "Zamek dla królewny". Z kartonów, szarego papieru i przy użyciu farb powstała przestrzenna budowla, która będzie stanowić doskonały element scenografii do spektakli teatralnych wystawianych przez uczniów w szkole.

    • Zgodnie ze szkolną tradycją członkowie szkolnego koła teatralnego odwiedzili pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Krubinie. W tym roku z okazji święta wystawili sztukę "Odlotowe kapcie, czyli baśń o Kapciuszku". Podczas występu młodzi aktorzy prezentowali swój talent recytatorski i wokalny, a w końcowej scenie przedstawienia zaprosili pensjonariuszy Domu do wspólnego tańca. Jak przyznała pani dyrektor Domu Pomocy, wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem talentów dzieci. Dało się również zauważyć po ich bardzo ożywionych reakcjach podczas występu. Dyrektor DPS, pani Jolanta Przybyłowska, zwróciła uwagę, że dla każdego z seniorów takie wydarzenie jest pełne emocji, gdyż niestety większość z nich to osoby bardzo samotne.

      • Kiermasz bożonarodzeniowy

      • W okresie przedświątecznym w bibliotece szkolnej można było kupić podczas kiermaszu bożonarodzeniowego ręcznie wykonane ozdoby świąteczne, które przykuwały uwagę oryginalnością i misternym wykonaniem oraz zadziwiały różnorodnością użytych materiałów i technik plastycznych.

        Wystawione prace wykonane zostały przez uczniów naszej szkoły, którzy wspólnie z paniami bibliotekarkami wykonali kartki, bałwanki, bombki oraz choinki.

      • Mikołajki

      • 6. grudnia to dzień Świętego Mikołaja, nazywany "mikołajkami". Obdarowując tego dnia kogoś drobnym prezentem, zapewne nieświadomie, ale czynimy to w imieniu prawdziwego Świętego Mikołaja. Żył on wieki temu i tylko dzięki nam nadal żyje. Całą prawdę o Świętym Mikołaju można było przeczytać w opracowanej kolorowance, którą rozdawał nasz szkolny święty Mikołaj, w tę rolę wcielił się uczeń klasy VI – Maciej Prusiński na spotkaniu z młodszymi dziećmi naszej szkoły.

        Uczniowie z koła teatralnego we współpracy z wolontariuszami Fundacji Orange jak co roku z tej okazji odwiedzili dzieci z ciechanowskiego szpitala. W tym roku wystawili sztukę "Odlotowe kapcie, czyli baśń o Kapciuszku". Otrzymaliśmy od Fundacji Orange tradycyjnie podziękowania oraz drobne upominki.

        • Andrzejki

        • W wigilię świętego Andrzeja w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie integracyjne. Dzięki takim spotkaniom możemy kultywować tradycje ludowe wśród najmłodszych. To, co stare w tradycji andrzejkowej, harmonijnie splata się z tym, co w naszej kulturze nowe.

          Na początku "magicznego spotkania" młodsze dzieci z oddziałów przedszkolnych wysłuchały wiersza Doroty Gellner pt. "Wieczór andrzejkowy". Następnie poznały tradycję wróżb andrzejkowych. Po wprowadzeniu w świat magii i czarów, nastąpił dalszy ciąg zabaw i wróżb. Dzieci świetnie się bawiły odczytując wróżby z "ciasteczek". Wielu emocji dostarczyły im zabawy w kubki przyszłości, marzenia za 5 groszy, andrzejkowe serce czy magiczne koło.

        • ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

        • 25 listopada 2015 roku obchodziliśmy w naszej szkole już po raz jedenasty Światowy Dzień Pluszowego Misia. W bibliotece szkolnej w ramach ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom" odbyła się zabawa czytelnicza. Adresatami były dzieci z oddziałów przedszkolnych 3, 4, 5, i 6–latki. W zabawę włączyli się również nauczyciele i pani dyrektor, która z uśmiechem przybyła na uroczystość ze swoim pluszowym misiem. Wszyscy uczniowie mile nas zaskoczyli. Nie było chyba w szkole tego dnia osoby, która przyszłaby bez swojego przyjaciela Misia.

          Na początku uroczystości dzieci poznały historię pluszowego misia oraz rozpoznawały misie z bajek. Zgodnie z hasłem "Dzisiaj w szkole jest wesoło, misie tańczą z nami wkoło", dzieci wzięły udział w zabawie ruchowo – naśladowczej "Niedźwiadek". Wysłuchały opowiadania o przygodach Misia Uszatka, które czytała dzieciom zaproszona babcia ucznia szkoły. Najmłodsi mogli wykazać się sprawnością w różnorodnych konkursach:

          • układanie puzzli;
          • rozwiązywanie zagadek ukrytych w balonikach Misia Uszatka;
          • niedźwiedzie łapy – zebranie pięć klocków rękawicą kucharską;
          • chodzenie po linie z misiem na rękach;
          • garnek miodu – przyciąganie do siebie za pomocą sznurka garnka;
          • Co się dzieje? – zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej.

          Ponieważ przysmakiem każdego misia jest "małe co nieco" również i dzieci otrzymały wspaniały prezent "Misiowy Tort" przygotowany przez tatę uczennicy z klasy I b pana Łyszkowskiego.

          Wspaniałą zabawą dla dzieci było wykonanie misia z wyciętych elementów.

      • UŚMIECHAM SIĘ DZIŚ DO CIEBIE, A TY UŚMIECH PRZEŚLIJ DALEJ.

      • W pierwszy piątek października obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu. Jest on obchodzony od 1999 roku, a jego pomysłodawcą jest artysta Harvey Ball, który w 1963 roku stworzył słynny znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle. Głównym celem tego święta jest zwrócenie uwagi na to, aby wszyscy dużo się uśmiechali i poświęcali większą uwagę dobrym uczynkom. Tego dnia w naszej bibliotece wręczano wszystkim odwiedzającym – uczniom i nauczycielom przygotowane wcześniej emblematy – uśmiechy, pokazując w ten sposób, że uśmiech jest darem, którym można obdarować drugiego człowieka i nic nas to nie kosztuje. Mamy nadzieję, że święto to zostanie zapisane w naszym kalendarzu imprez i już w następnym roku będziemy obchodzić je z większym zaangażowaniem.

         

        "Darząc uśmiechem uszczęśliwiasz serce.
        Uśmiech bogaci obdarzonego nie zubożając dającego"

        Wincenty Faber

        • Święto Bibliotek Szkolnych

        • W październiku po raz kolejny obchodziliśmy Święto Bibliotek Szkolnych.

          W tym roku podjęliśmy następujące działania:

          • kiermasz taniej książki;
          • spotkanie autorskie z pisarzem Jarosławem Górskim - autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży. Pisarz opowiedział historię życia Janusza Korczaka, o tym jak wyglądał założony przez niego sierociniec, o zasadach w nim panujących oraz o śmierci Korczaka i jego podopiecznych z sierocińca podczas wojny. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej, pogodnej atmosferze. Pan Jarosław opowiedział również o swojej twórczości. Skąd czerpie pomysły, o tym jak zaczęła się jego przygoda z pisaniem. Na koniec można było zakupić książeczki oraz poprosić autora o autograf;
          • konkurs czytelniczy dla uczniów klas IV – VI o Januszu Korczaku
            I miejsce zdobyła drużyna klasy VI w składzie: Zuzanna Niska, Piotr Niemierzycki i Mateusz Wernicki;
          • "Spotkania z bajkami zza mórz i oceanów" - przez cały tydzień, w czasie długiej przerwy członkowie Koła misyjnego czytali baśnie i bajki pochodzące z różnych kontynentów, zaczęliśmy od Europy odwiedzając w kolejnych dniach Amerykę, Oceanię, Azję i Afrykę.
    • Sprawozdanie z realizacji programu "Czytające szkoły" w roku szkolnym 2014/2015

      pobierz: sprawozdanie.docx

      lub

      pobierz: sprawozdanie.pdf

    • Galeria zdjęć

        brak danych
    • Kontakty

    • Logowanie