• Artykulacja dzieci sześcioletnich osiągających dojrzałość szkolną powinna być ukształtowana i poprawna w zakresie wymowy wszystkich głosek języka polskiego.

W praktyce około połowa sześciolatków ma problemy artykulacyjne. Bez względu na ich rodzaj i zakres nieprawidłowo mówiące sześciolatki powinny być pod opieką logopedy.

Największe trudności sprawiają dzieciom głoski sz, ż, cz, dż oraz r. Poprawna ich artykulacja wymaga specjalnego ruchu języka, tzn. uniesienia jego czubka do wałka dziąsłowego, czyli tej części górnych dziąseł , z których wyrastają zęby      (jedynki i dwójki).

Do nauki poprawnej wymowy tych głosek nie wystarczą zachęty rodziców np.: Powiedz szyszka, powiedz rower.

Poza wizytą u logopedy można dać dziecku wskazówki i pokazać, jak ułożyć język, aby uzyskać prawidłową wymowę. Jeśli jednak język nie może unieść się ku górze ( co często jest skutkiem długotrwałego ssania smoczka lub spożywania pokarmów przez smoczek nawet do okresu żłobkowego czy przedszkolnego), można wykonać z dzieckiem kilka prostych i smakowitych ćwiczeń, które będą zarazem gimnastyką dla języka.

• Kremem czekoladowym lub innym smakołykiem dającym się łatwo rozsmarować zrób „ słodki ślad” na wałku dziąsłowym i poproś dziecko, aby go zlizało czubkiem języka przy lekko otwartych ustach. Ćwiczenie należy powtarzać przez około minutę kilka razy dziennie
        • Dziecko rozgniata językiem kawałeczek chrupka kukurydzianego, tak aby przykleił się do podniebienia i wałka dziąsłowego, a następnie czubkiem języka, przy lekko otwartych ustach, odkleja go i zjada
        • Ze słodkich, lepiących się po rozgryzieniu cukierków (takich jak mamba, mentosy, krówki) dziecko robi językiem placuszek , przykleja go do podniebienia i wałka dziąsłowego, a następnie odkleja czubkiem języka przy lekko otwartych ustach i zjada.
        • Dziecko nabiera czubkiem języka skrawki płatków kukurydzianych z talerzyka, następnie przenosi je na wałek dziąsłowy i tam rozgniata, a później zjada.

Jeśli po takiej gimnastyce dziecko potrafi utrzymać czubek języka przy wałku dziąsłowym to można je wówczas prosić, by najpierw wymawiało głoskę sz w sylabach i wyrazach ( na początku). Na tym etapie potrzeba dużo ćwiczeń i cierpliwości, jeśli dziecko raz wymówiło słowa szafa lub szyszka, nie oznacza to ,że od tej chwili przestało seplenić. Bywa, że nauka głosek sz, ż, cz, dż prowokuje także rozwój głoski r, ale ją lepiej wywoływać z logopedą, gdyż nieprawidłowe ćwiczenia mogą prowadzić do wytworzenia się wadliwej artykulacji.